Eesti
Pealkiri

Kujunda ise oma pension

Body

 

Ainult riiklikust pensionist ehk I ja II pensionisambast ei pruugi sinu kujutluste pensionipõlveks piisata:

 • Madalapalgalisele tagab riiklik pension umbes 75% viimasest palgast,
 • keskmise palga teenijale umbes 40%
 • suurema sissetulekuga inimesele ainult ligikaudu 25%

 

 

Pilt
1.pilt
text_arcticlepage

Juba täna on mõistlik hakata mõtlema, kas saaksid kuidagi enda pensioni-mina sissetulekuid suurendada, et sinu sissetulek oleks pensionieas soovitud elu jaoks piisav.

Näiteks:

 • Kuidas saaksid oma praegusest sissetulekust midagi igakuiselt säästa? Vt mõtteid allpool
 • Paiguta säästud III pensionisambasse. Vaata täpsemalt Pensionikeskusest.
 • Vaata investeerimise kohta finantsinspektsiooni kodulehelt
 • Mõtle, kas saad pensioniikka jõudes oma erialal või mõnes muus valdkonnas edasi töötada ning lükka pensionisaamine edasi. Nii saad hiljem suuremat pensioni. Vaata, kalkulaatori abil, kuidas pensioni suurus kasvab, kui selle väljavõtmist edasi lükkad.
 • Tööta pensioniikka jõudes väiksema koormusega edasi või tegele ettevõtlusega ja võta välja vaid pool I samba pensionist. Jäta ülejäänu ning II samba pension kasvama. Loe täpsemalt personaalsest pensioniplaanist

Nüüd mine ja vaata, kui palju sa oled praeguseks pensioni kogunud ja kui suur on su ligikaudne pension tulevikus: eesti.ee kalkulaator.

Kas praeguseks kogunenud pensionist jätkub su tuleviku minale? Kui ei, siis ära oota, vaid hakka kohe tegustema, et olukorda parandada.

 

Võid küsida, et kuidas raha säästa, kui praegugi tuled vaid ots-otsaga kokku? Siin on mõned mõtted:

 • Jälgi üks kuu oma väljaminekuid ja hinda mõne hea sõbra abiga, kas saaksid mõne kulutuse ära jätta või sellele kuluvat summat vähendada.
 • Vaata üle oma elektri-, mobiili-, interneti- ja kindlustuspaketid ning küsi teenusepakkujatelt soodsamaid. Tihti leiab soodsamaid lahendusi, kui kogu pere on ühe teenusepakkuja juures.
 • Tuleta meelde, millise sissetulekuga sa said hakkama, kui su sissetulek oli väiksem. Mõtle millised kulutused on sellega võrreldes sinu väljaminekutesse lisandunud ja kas need on vajalikud?
 • Suurem osa palgatõusust, maksutagastusest vms säästa tuleviku-minale.

Iga püsiv kokkuhoid tähendab kahekordset võitu: suurem rahahulk tulevikuks ja väiksemad kulud elu lõpuni.

 

Töötamine on kasulik igas eas

Iga sinu palgalt makstud sotsiaalmaksu euro suurendab sinu tulevast pensioni.

 

 

Pensionil olles on kasulik edasi töötada

Pensioni saamise ajal töötamine on sulle kasulik, sest tööandja makstud sotsiaalmaks suurendab sinu pensioni. Sotsiaalkindlustusamet võtab töötatud aja arvesse igal aastal 1. aprilli seisuga ning suurendab sinu pensioni.  Loe lähemalt pensioni ümberarvutamisest ja sellega samal ajal toimuvast pensionite indekseerimisest.

Sotsiaalkindlustusametit ei tule tööle minemisest või töösuhte lõpetamisest teavitada, v.a juhul, kui sulle on määratud vana korra järgi ennetähtaegne vanaduspension ja sa ei ole veel jõudnud vanaduspensioniikka. Sellisel juhul teavita tööleminekust sotsiaalkindlustusametit e-posti aadressil info@sotsiaalkindlustusamet.ee.