Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

text_content_wide

Elukvaliteet pensionieas sõltub su tänastest otsustest

Kujutle, milline võiks olla sinu elu pensionieas... -  kus sa elad, mis transporti kasutad. Mida sa igapäevaselt teed, mis on sinu hobid? Kas sa töötad või tegeled ettevõtlusega? Milline on su tervis?

Ja kui suur on sinu sissetulek?

Body

Ainult riiklikust pensionist ehk I ja II pensionisambast ei pruugi sinu kujutluste pensionipõlveks piisata:

 • Madalapalgalisele tagab riiklik pension umbes 75% viimasest palgast,
 • keskmise palga teenijale umbes 40%
 • suurema sissetulekuga inimesele ainult ligikaudu 25%.

Juba täna on mõistlik hakata mõtlema, kas saaksid kuidagi enda pensioni-mina sissetulekuid suurendada, et sinu sissetulek oleks pensionieas soovitud elu jaoks piisav.

Pilt
mees puu all
picture
naine kastab lilli
text_two

Näiteks:

 • Kuidas saaksid oma praegusest sissetulekust midagi igakuiselt säästa? Vt mõtteid allpool
 • Paiguta säästud III pensionisambasse. Vaata täpsemalt Pensionikeskusest.
 • Vaata investeerimise kohta finantsinspektsiooni kodulehelt
 • Mõtle, kas saad pensioniikka jõudes oma erialal või mõnes muus valdkonnas edasi töötada ning lükka pensionisaamine edasi. Nii saad hiljem suuremat pensioni. Vaata, kalkulaatori abil, kuidas pensioni suurus kasvab, kui selle väljavõtmist edasi lükkad.
 • Tööta pensioniikka jõudes väiksema koormusega edasi või tegele ettevõtlusega ja võta välja vaid pool I samba pensionist. Jäta ülejäänu ning II samba pension kasvama. Loe täpsemalt personaalsest pensioniplaanist
text_tree

Nüüd mine ja vaata, kui palju sa oled praeguseks pensioni kogunud ja kui suur on su ligikaudne pension tulevikus: eesti.ee kalkulaator.

Kas praeguseks kogunenud pensionist jätkub su tuleviku minale? Kui ei, siis ära oota, vaid hakka kohe tegutsema, et olukorda parandada.

picture_three
kalkulaator
wide_bottom

Võid küsida, et kuidas raha säästa, kui praegugi tuled vaid ots-otsaga kokku? Siin on mõned mõtted:

 • Jälgi üks kuu oma väljaminekuid ja hinda mõne hea sõbra abiga, kas saaksid mõne kulutuse ära jätta või sellele kuluvat summat vähendada.
 • Vaata üle oma elektri-, mobiili-, interneti- ja kindlustuspaketid ning küsi teenusepakkujatelt soodsamaid. Tihti leiab soodsamaid lahendusi, kui kogu pere on ühe teenusepakkuja juures.
 • Tuleta meelde, millise sissetulekuga sa said hakkama, kui su sissetulek oli väiksem. Mõtle millised kulutused on sellega võrreldes sinu väljaminekutesse lisandunud ja kas need on vajalikud?
 • Suurem osa palgatõusust, maksutagastusest vms säästa tuleviku-minale.

Iga püsiv kokkuhoid tähendab kahekordset võitu: suurem rahahulk tulevikuks ja väiksemad kulud elu lõpuni.

 

Töötamine on kasulik igas eas

Iga sinu palgalt makstud sotsiaalmaksu euro suurendab sinu tulevast pensioni.

 • Kui oled töötu ja soovid oma oskusi parandada, siis saad abi Töötukassast: Koolitused
 • Kui töötad, aga soovid uue töökoha leidmiseks oma oskusi parandada, saad samuti abi Töötukassast: Tööturukoolitus koolituskaardiga

Pensionil olles on kasulik edasi töötada

Pensioni saamise ajal töötamine on sulle kasulik, sest tööandja makstud sotsiaalmaks suurendab sinu pensioni. Sotsiaalkindlustusamet võtab töötatud aja arvesse igal aastal 1. aprilli seisuga ning suurendab sinu pensioni.  Loe lähemalt pensioni ümberarvutamisest ja sellega samal ajal toimuvast pensionite indekseerimisest.

Sotsiaalkindlustusametit ei tule tööle minemisest või töösuhte lõpetamisest teavitada, v.a juhul, kui sulle on määratud vana korra järgi ennetähtaegne vanaduspension ja sa ei ole veel jõudnud vanaduspensioniikka. Sellisel juhul teavita tööleminekust sotsiaalkindlustusametit e-posti aadressil info@sotsiaalkindlustusamet.ee.